Jeszcze w maju w Opolu rusza nowe, ósme już regionalne Biuro KSON, tym razem w Opolu.
Zadbaliśmy o siedzibę — mówi Ryszard Pierzchała, lider grupy opolskiej, która mieści w dobrze skomunikowanym miejscu przy ul. Ozimskiej 176, mniej więcej na wysokości restauracji McDonald’s. Jest to co prawda 3 km od siedziby opolskiego Ratusza, ale autobusy właściwie dojeżdżają pod same wejście naszej placówki — mówi Pan Ryszard. Do naszego biura dojeżdżają autobusy nr: 10,14, 17, 18, 21, a wysiąść należy na przystanku Ozimska-Malinka. Pracownikami merytorycznymi biura będą Mariola Michalczuk i Krystyna Fedejko, doskonale orientujące się w potrzebach środowiska opolskiego zarówno jeżeli chodzi osoby z niepełnosprawnościami, jak i seniorów.
Zaczynamy od wysokiego “C” — mówi Pani Mariola biorąca udział w II Opolskim Forum Dostępności, które odbyło się 13 maja 2026 roku na stadionie Itala Arena. To ważne wydarzenie dla środowiska osób ze specjalnymi potrzebami i dla wszystkich mieszkańców regionów uświetnił swoją obecnością prof. dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, który uznawany jest przez środowisko za twórcę projektowania uniwersalnego, które polega generalnie na takim projektowaniu rozwiązań architektonicznych i techniczno-organizacyjnych, aby co jest łatwe w dostępie dla osób ze szczególnymi potrzebami, dostępne było dla wszystkich. Biuro zajmować się będzie na początek świadczeniem doradztwa w zakresie prawa, psychologii, dietetyki, rzecznictwa, porad prozdrowotnych i technicznych. Porady te są dla osób z niepełnosprawnościami i ich otoczenia bezpłatne.
Wkrótce więcej informacji o działalności biura w Opolu.
Tekst: Mariola Michalczuk




